W przedszkolu „JAŚ I MAŁGOSIA” dbamy o dobrą dietę naszych małych wychowanków

INFORMACJA:

Pozyskaliśmy dla Państwa dzieci dofinansowanie do posiłków w wysokości 30 zł miesięcznie w terminie od 1 IX do 30 VI 2021r. ( w okresie wakacyjnym w zależności od frekwencji dzieci), przez co zmniejszy się Państwa odpłatność za przedszkole.

Nasze dzieci korzystają z programu Żółty Talerz

Żółty Talerz to największy w Polsce, prywatny program wsparcia systemu żywienia dzieci realizowany przez Kulczyk Foundation. W bieżącym roku szkolnym z programu korzysta ponad 15 000 dzieci z niemal 350 placówek edukacyjnych w całym kraju. Program realizowany jest również w naszej placówce.

Żółty Talerz został zainicjowany przez Kulczyk Foundation w 2016 r. Program buduje standard wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce. Jest realizowany we współpracy z czterema sprawdzonymi polskimi organizacjami pomocowymi: Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Caritasem, Polskim Czerwonym Krzyżem i Stowarzyszeniem SOS Wioskami Dziecięcymi w Polsce.

Ten unikalny w skali całego kraju sojusz realizuje najważniejsze cele programu, do których należą: zwiększenie liczby dzieci mających dostęp do regularnych, zdrowych i smacznych posiłków w stołówkach szkolnych i świetlicowych oraz edukacja w zakresie zdrowego odżywiania już od najmłodszych lat.

Partnerem merytorycznym programu jest Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Eksperci tej uczelni przygotowali Listę̨ Produktów Żółtego Talerza dla osób przygotowujących posiłki dzieciom. Uwzględnia ona tylko pełnowartościowe i dostosowane do potrzeb dzieci składniki. Ponadto mając na uwadze jak ważna jest prawidłowa dieta w życiu i rozwoju dziecka Zespół Programu Żółty Talerz przygotował pakiet materiałów edukacyjnych z zakresu zdrowego żywienia, na podstawie, których realizowane są w naszej placówce zajęcia.

Organizatorzy programu zadbali o to, aby dzieci uczestniczące w programie jadły nie tylko zdrowo, ale również smacznie.

                                                                                                          

 

                                                                                                                

 

                                                                                                                                            

Istnieje możliwość, iż program będzie również kontynuowany w przyszłym roku szkolnym.

Wyżywienie w  Przedszkolu Niepublicznym „Jaś i Małgosia” w Dobrym Mieście

Prawidłowe żywienie dziecka w okresie przedszkolnym to jeden z najważniejszych czynników gwarantujących zdrowie, prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dzieci.

Mimo, że w naszym przedszkolu śniadania, II śniadania, obiady i podwieczorki dostarcza nam catering podajemy dzieciom pokarmy zawierające najwyższe wartości odżywcze.

Dzieci dostają świeże surówki z warzyw i sałatki owocowe oraz potrawy z wykorzystaniem soczewicy, cieciorki, różnych kasz, suszonych owoców, miodu i innych zdrowych produktów (zobacz zakładkę: nasze przepisy).

Do przygotowywania posiłków stosowane są przyprawy naturalne: majeranek, tymianek, bazylia, oregano, zioła prowansalskie, pieprz, papryka, czosnek itp., co pozwala na użycie minimalnej ilości soli.

Zupy mogą zawierać: otręby pszenne lub owsiane, różne kasze w tym jaglaną lub mannę.

Nie stosuje się sztucznych dodatków smakowych i półproduktów.

Każdego dnia dzieci jedzą smaczne posiłki:

8/30 - 9.00 – Śniadanie: zupy mleczne na bazie naturalnych produktów zbożowych, kanapki z różnego rodzaju serami, wędlinami oraz własnego wyrobu pastami i pasztetami wzbogacone i urozmaicane dodatkami warzywnymi jak: pomidory, zielone ogórki, sałata, papryka, ogórki kiszone , kiełki, natka itp.

12/00  - 12/30– Obiad:  II danie + kompot, sok lub woda mineralna,

14/00 - Zupa

14/40 - Podwieczorek

 

Unikamy potraw smażonych, cukru i soli. Słodzimy miodem, suszonymi owocami itp.

Dostawcą posiłków jest firma cateringowa Centrum Szkoleniowo-Rekreacyjne "Śladami Napoleona".

Wyżywienie to kluczowy element prawidłowego rozwoju dziecka!

Posiłki przedszkolne stanowią ok. 3/4 dziennego zapotrzebowania dziecka w wieku przedszkolnym na białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Cały dzień dzieci mają do dyspozycji napoje (oprócz wody mineralnej w menu pojawiają się różnego rodzaju kompoty, soki i herbatki owocowe).

Przedszkole stara się sprostać zadaniom związanym z dietą dzieci alergicznych np. na mleko, na czekoladę itp.

Dodatkowo w ramach promocji zdrowego żywienia:

* każdy poniedziałek i każda  środa jest w przedszkolu dniem konfekcjonowania kanapek (na śniadanie dzieci samodzielnie komponują kanapki z wybranych przez siebie produktów);

*w celu zachęcenia dzieci do jedzenia wprowadzone zostały także posiłki z ciekawie brzmiącymi nazwami np.: kopytka Shrekowe, pierożki dodające mocy, magiczne roladki, pasta rozumu itp.

Organizujemy także WARSZTATY KULINARNE dla dzieci, w czasie których uczą się podstaw zdrowego żywienia oraz samodzielnie wykonują różne posiłki, a później ze smakiem zjadają, to co same przygotowały.

 

Nasz jadłospis staramy się urozmaicać tak, żeby dzieci jadły z uśmiechem na buziach i prosiły o dokładki, co często jest zadaniem trudnym, ze względu na jeszcze nie wyrobione nawyki żywieniowe u dzieci!

300 placówek Żółtego Talerza

12 tysięcy dzieci w prawie 300 placówkach w całym kraju korzysta z programu, który zapewnia posiłki najbiedniejszym dzieciom. Kulczyk Foundation od września 2016 roku przeznaczył na ten cel już ponad 16 milionów złotych.

Program jest wsparciem funkcjonującego już systemu żywienia dzieci. – Chcemy żeby dzieci dostawały zdrowe, pełnowartościowe i pyszne posiłki – mówi Marta Schmude-Olczak, dyrektor Kulczyk Foundation. Lista produktów, którą przygotował partner programu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, jest dla placówek często dużym wyzwanie ale uczy kreatywności i pozwala komponować najodpowiedniejsze posiłki dla dzieci.

Oprócz wsparcia finansowego przeznaczonego na zakup produktów placówki mogą liczyć na środki na niezbędny sprzęt kuchenny oraz warsztaty z dietetykiem.

Żółty Talerz wspierają swoim doświadczeniem organizacje pomocowe działające na danym terenie. Do pomagania Kulczyk Foundation zaprosiła: Caritas Diecezji Kieleckiej, Caritas Diecezji Radomskiej, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Caritas Diecezji Toruńskiej, Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamińskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Świdnickiej, Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Polski Czerwony Krzyż, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, SOS Wioski Dziecięce oraz lokalne Banki Żywności: Śląski, z Wrocławia i Gorzowa Wielkopolskiego.

Partnerem merytorycznym programu jest Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, Patronat Honorowy nad programem objął Rzecznik Praw Dziecka.

Program posiada także swoją stronę: www.zoltytalerz.pl