W przedszkolu „JAŚ I MAŁGOSIA” dbamy o dobrą dietę naszych małych wychowanków

INFORMACJA:

 

 

                                                                                                          

 

                                                                                                                

 

                                                                                                                                            

 

Wyżywienie w  Przedszkolu Niepublicznym „Jaś i Małgosia” w Dobrym Mieście

Prawidłowe żywienie dziecka w okresie przedszkolnym to jeden z najważniejszych czynników gwarantujących zdrowie, prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dzieci.

Mimo, że w naszym przedszkolu śniadania, obiady i podwieczorki dostarcza nam catering podajemy dzieciom pokarmy zawierające najwyższe wartości odżywcze.

Dzieci dostają świeże surówki z warzyw i sałatki owocowe oraz potrawy z wykorzystaniem soczewicy, cieciorki, różnych kasz, suszonych owoców, miodu i innych zdrowych produktów (zobacz zakładkę: nasze przepisy).

Do przygotowywania posiłków stosowane są przyprawy naturalne: majeranek, tymianek, bazylia, oregano, zioła prowansalskie, pieprz, papryka, czosnek itp., co pozwala na użycie minimalnej ilości soli.

Zupy mogą zawierać: otręby pszenne lub owsiane, różne kasze w tym jaglaną lub mannę.

Nie stosuje się sztucznych dodatków smakowych i półproduktów.

Każdego dnia dzieci jedzą smaczne posiłki:

8/30 - 9.00 – Śniadanie: zupy mleczne na bazie naturalnych produktów zbożowych, kanapki z różnego rodzaju serami, wędlinami oraz własnego wyrobu pastami i pasztetami wzbogacone i urozmaicane dodatkami warzywnymi jak: pomidory, zielone ogórki, sałata, papryka, ogórki kiszone , kiełki, natka itp.

12/00  - 12/30– Obiad:  II danie + kompot, sok lub woda mineralna,

14/00 - Zupa

14/40 - Podwieczorek

 

Unikamy potraw smażonych, cukru i soli. Słodzimy miodem, suszonymi owocami itp.

Dostawcą posiłków jest firma cateringowa Centrum Szkoleniowo-Rekreacyjne "Śladami Napoleona".

Wyżywienie to kluczowy element prawidłowego rozwoju dziecka!

Posiłki przedszkolne stanowią ok. 3/4 dziennego zapotrzebowania dziecka w wieku przedszkolnym na białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Cały dzień dzieci mają do dyspozycji napoje (oprócz wody mineralnej w menu pojawiają się różnego rodzaju kompoty, soki i herbatki owocowe).

Przedszkole stara się sprostać zadaniom związanym z dietą dzieci alergicznych np. na mleko, na czekoladę itp.

Dodatkowo w ramach promocji zdrowego żywienia:

* każdy poniedziałek i każda  środa jest w przedszkolu dniem konfekcjonowania kanapek (na śniadanie dzieci samodzielnie komponują kanapki z wybranych przez siebie produktów);

*w celu zachęcenia dzieci do jedzenia wprowadzone zostały także posiłki z ciekawie brzmiącymi nazwami np.: kopytka Shrekowe, pierożki dodające mocy, magiczne roladki, pasta rozumu itp.

Organizujemy także WARSZTATY KULINARNE dla dzieci, w czasie których uczą się podstaw zdrowego żywienia oraz samodzielnie wykonują różne posiłki, a później ze smakiem zjadają, to co same przygotowały.

 

Nasz jadłospis staramy się urozmaicać tak, żeby dzieci jadły z uśmiechem na buziach i prosiły o dokładki, co często jest zadaniem trudnym, ze względu na jeszcze nie wyrobione nawyki żywieniowe u dzieci!